Image and video hosting by TinyPic
   بازاريابی پارتيزانی   

بنیان گذار بازاریابی پارتیزانی، آقای لوینسن

از مفاهیم** جالب توجه در بازاریابی، بازاریابی پارتيزاني یا Guerilla Marketing است. Levinson در سال۱۹۸۲در کتاب خود بازاریابی پارتيزاني را چنین تعریف می کند:

بازاریابی پارتيزاني یک روش خلاف عرف برای انجام فعالیتهای تبلیغاتی و ترفیعی با بودجه اندک است. چنین فعالیتهای تبلیغی اغلب به شکلی طراحی می شوند که گروه هدف آنها بی خبر از این نکته هستند که آنها هدف بازاریابی هستند و شاید بتوان گفت که از انواع بازاریابی مخفی و زیر پوستی (!) است.

بازاریابی پارتيزاني، درست مانند جنگهای پارتیزانی، یک روش خلاف عرف برای انجام فعالیتهای تبلیغاتی و ترفیعی با بودجه اندک است. چنین فعالیتهای تبلیغی اغلب به شکلی طراحی می شوند که گروه هدف آنها بی خبر از این نکته هستند که آنها هدف بازاریابی هستند و شاید بتوان گفت یکی از انواع بازاریابی مخفی است.

در این کتاب اصول زیر به عنوان مبانی بازاريابی پارتيزاني معرفی شده اند:

۱- بازاریابی پارتيزاني برای کسب و کارهای کوچک مناسب است.

۲- مهمترین سرمایه گذاری بازاریابی به جای پول، باید زمان، انرژی و ابتکار باشد.

۳- به جای تمرکز بر جذب مشتریان جدید، هدف باید تعامل بیشتر (دیدگاه هابرماسی) با مشتریان موجود باشد.

۴- از تکنولوژی جدید برای قدرتمند کردن بازاریابی استفاده کند.

به عنوان مثال در برنامه بازاریابی براي سايت فروش الكترونيكي ebay در بلژيك، برچسب‌هاي تبليغاتي تحت عنوان : « به ebay منتقل شد » بر روي شيشه چندين فروشگاه خالي در بروكسل چسبانده شد. اينكار شايد تأثيرگذارترين حس را در بازديدكنندگان اين تبليغات ايجاد كرد. حس اينكه ديگر براي خريد نيازي به خروج از خانه نيست و همه مبادلات در دنياي ديگري به نام اينترنت در حال انجام است.

مورد دیگری از بازاریابی پارتیزانی چهارشنبه 3 هفته پیش (11/11/85) سرو صدای زیادی راه انداخت. ماجرا از این قرار بود که دو مدل عروسکی از شخصیت های کارتون معروف (ATHF) از طرف پلیس اشتباها به جای بمب گرفته شدند! در جریان این قضیه پلیس هزینه زیادی را بابت خنثی کردن بمب های فرضی، بستن معابر و مترو ها و ... در بوستون آمریکا متحمل شد. ظاهرا  این کار برای معروفیت سریال ATHF انجام شد. اگر به طور معمول برای اینکار و تبلیغات استفاده می شد بیش از 2 میلیون دلار لازم بود. با روش فوق احتمالا کمتر از  200 دلار خرج شده است.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به اینجا در سایت ویکی پدیا مراجعه کنید.

** با تشکر از آقای مشایخ

لینک