Image and video hosting by TinyPic
   در شمال بریتانیا رخ داد   

خبرگزاری فارس: باستان‌شناسان بریتانیایی در شمال این کشور موفق به کشف جمجمه‌ای شدند که مغز درون آن به طرز شگفت‌انگیزی سالم مانده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، دانشمندان اعلام کردند که قدمت این جمجمه حدود 2000 سال است که قدیمی ترین جمجمه‌ای است که تاکنون در بریتانیا کشف شده است.
ریچارد هال، مدیر بنیاد باستانشناسی یورک اعلام کرد که این جمجمه متعلق به دوران قبل از حمله روم به بریتانیا بوده که در جریان حفاری در دانشگاه یورک در شمال انگلستان در درون یک ظرف گلی یافته شده است.
آسوشیتدپرس به نقل از هال گزارش داد که در ابتدا فرد یابنده جمجمه متوجه می شود که چیزی درون آن تکان می خورد و با نگاه کردن از قاعده جمجمه متوجه وجود جسمی زردرنگ در درون آن می شود. اسکن های انجام شده دربیمارستان دانشگاه یورک نیز وجود مغر را تأیید کرد.
هال افزود: "هنوز مشخص نیست چه مقدار از مغز سالم مانده است اما بخشی از آن تا کنون شناسایی شده اما برای رسیدن به اطلاعات بیشتر نیازمند تحقیقات بیشتری هستیم."
وی با بیان اینکه چرایی دفن شدن این جمجمه جدا از بدن یک سؤال بزرگ است قربانی کردن انسان و یا انجام تشریفات مذهبی از دلایل احتمالی این کار عنوان کرد.
سونیا او کنور از باستانشناسان دانشگاه بردفورد در شمال انگلستان که در کار کشف و خارج سازی این جمجمه همکاری داشته است می گوید که باقی ماندن مغز با زوال کلیه بافتهای نرم دیگر به شدت نادر است. وی گفت:"این کشف از این نظر جالب توجه است که مغز تا حد بسیار زیادی سالم مانده است و این قدیمی ترین جمجمه کشف شده در بریتانیا و یکی از قدیمی ترین نمونه ها در جهان است."
کریس گوردون استاد باستانشناسی دانشگاه آکسفورد در مورد این کشف می‌گوید :"کشف این مغز نمی تواند کمک زیادی را به کشف بافتهای عصبی کند چرا که مغز انسان در طول 2000 سال گذشته تغییرات چندانی نداشته است. "
وی با تأیید اینکه این قدیمی‌ترین مغز یافته شده در بریتانیاست اعلام کرد که قدیمی ترین نمونه مغز کشف شده در جهان متعلق به 8 هزار سال پیش است که در سال 1986 در جریان کشف یک گور دسته جمعی در فلوریدای آمریکا کشف شده بود.
انتهای پیام/ر
http://www1.farsnews.com/newstext.php?nn=8709230378

لینک