Image and video hosting by TinyPic
   مصاحبه با جاناتان دال مدیر فروش و بازاریابی IEEE   

 

تشکیل انجمن IEEE، یک آغاز بسیار دراماتیک!

شب 12 ام آوریل 1912 یکی از بدترین حوادث دریایی اتفاق افتاد. کشتی اقیانوس پیمای بزرگ "تایتانیک" به همراه 2200 نفر سکنه به یک توده ی یخ برخورد کرد و به سرعت شروع به غرق شدن کرد. چیزی که اغلب ما نمی دانیم این است: اپراتور بی سیم کشتی شروع به ارسال سیگنال هایی نامنظم کرد. در آن زمان تکنولوژی بیسیم به طور گسترده استفاده نمی شد اما تعدادی از کشتی های دیگر توانسته بودند پیام ها را دریافت کنند. آن ها پیغام را به امریکا فرستاده بودند و کشتی های نجات روانه شده بودند. این واقعیت که آن شب بیش از 700 نفر نجات یافتند، کاملا مرهون تکنولوژی رادیو بود. در طول روزهای آینده تمام جهان مجذوب این تراژدی و عملیات نجات آن شب شدند. در عرض چند ماه حکومت های جهان شروع به انتصاب اپراتور رادیو بر روی تمام کشتی ها نمودند - و رادیو و اپراتورهایش جزء اجتناب ناپذیر کشتی ها شدند. این امر باعث شد تا دو انجمن مهندسی برق آمریکا و مهندسی رادیو آمریکا به یکدیگر ملحق گشتند تا چیزی را که ما امروز با نام IEEE می شناسیم در سال 1963 تشکیل دهند.

در سال 2006، بیش از 250 هزار اختراع ثبت شده در امریکا به ازای 25 شرکت برتر داشتیم - شرکت هایی همچون IBM، Hitachi، Samsung، HP، Sony، Intel و .... از این 250 هزار اختراع، 38 درصد یعنی بیش از 100000 اختراع بر اساس مقاله های ژورنال IEEE بوده است. این یک نتیجه ی شگفت انگیز است! در جایگاه دوم، Elsevier Science با 9 درصد از اختراعات، قرار دارد. تمامی اختراعات ثبت شده توسط این 25 شرکت برتر، به نوعی بر اساس مقالات چاپ شده توسط انجمن های علمی می باشد - موسسه ی فیزیک امریکا، انجمن شیمی امریکا، انجمن واکیوم امریکا، و غیره ... .

موضوعات داغ در تکنولوژی

یک راه خوب برای پیدا کردن موضوعات داغ این است که سالانه سری به نشریه ی مارس/آوریل مجله ی "Technology Review" دانشگاه MIT بزنید. این نشریه در مورد ده تکنولوژی نوظهور صحبت می کند - پزشکی، نانوتکنولوژی، نرم افزار، انرژی، بیوتکنولوژی، ارتباطات راه دور، و از این دست موارد. چیزهای جالب و جدیدی که ده دانشمند زبده می گویند.

چیزی که جاناتان دال به عنوان یک بازاریاب دوست دارد انجام دهد، تحقیق در مورد این است که چه تعداد از این ده نفر مقالاتی در IEEE چاپ کرده اند. سپس درباره این موضوع در جلسات  مشتری در کتابخانه و در شوهای تجاری که شرکت می کند، صحبت می کند. این موضوع نشان می دهد که تحقیقات IEEE ، جهان را تغییر می دهد.

بنابراین اگر کمی به عقب بازگردیم، وقتی IEEE کار خود را آغاز کرد اختصاص به مهندسی برق داشت. سپس با مهندسی رادیو یکی شد.  هم اکنون در قرن 21 فراتر از این امور رفته و تمامی حوزه های تکنولوژی را تحت تاثیر قرار می دهد، حتی پزشکی. در واقع، چند سال پیش، در سال 2003، یکی از اعضای IEEE به نام پال لاتربور، جایزه ی نوبل پزشکی را به خاطر اختراع دستگاه MRI کسب کرد.

کتابدارها در IEEE  چه می کنند؟

IEEE گروهی چهار نفره از مدیران خدمات مشتری دارد که به معنای واقعی کلمه در سراسر جهان مسافرت می کنند - تقریبا 60 درصد از تجارت این انجمن بیرون از امریکای شمالی قرار دارد. - تا به کاربران در مورد محصولات IEEE آموزش دهد، به آن ها در مورد آخرین پیشرفت ها سخن بگویند. در حال حاضر، آن ها درون بزرگ ترین شرکت های تکنولوژی، و بهترین دانشگاه ها، در امریکا، آلمان، ایتالیا، چین، ژاپن، هند، کره کار می کنند.

 

چرا انجمن علمی IEEE مدیر بازاریابی و فروش دارد؟

IEEE  یک "تجارت" نیست اما نیاز دارد تا خود را به شکلی اقتصادی اداره کند. درآمد سال قبل این انجمن حدود 350 میلیون دلار بود، که در مقابل ناشران اقتصادی بسیار ناچیز، اما در دنیای علمی بسیار بزرگ است. حدود نیمی از درآمد این انجمن از انتشاراتش بدست می آید. این انجمن سالانه بیش از 600 کنفرانس در جهان برگزار می کند و البته بیش از 36۵000 عضو نیز دارد که از آنها حق عضویت می گیرد. همچنین از طریق وضع استاندارد ها و فروش مقالات درآمد قابل توجهی کسب می کند. این انجمن بزرگترین انجمن علمی-فنی جهان است. اعضاء آن مهندسین برق، کامپیوتر، عمران، حمل و نقل، نانوتکنولوژی و متخصصین فیزیک، شیمی، زیست شناسی و ریاضیات و نیز پزشکان هستند. 

 

 مراجع:

۱- سایت الکترو نیوز:

 http://www.electronews.ir/interviews/technology/208/

۲- سایت ویکی پدیا:

 http://en.wikipedia.org/wiki/Institute_of_Electrical_and_Electronics_Engineers

 

لینک