Image and video hosting by TinyPic
   جهش کوانتومی   

جهش کوانتومی (Quantom Leap) اصطلاحی در فیزیک است که این روز ها در مدیریت کسب و کار های مختلف شنیده می شود.

در فیزیک، وقتی یک الکترون از مدار دور از هسته اتم، یعنی سطح بالای انرژی، به مدار سطح پایینتر (نزدیک تر به هسته)  می رود، مقداری انرژی آزاد به صورت فوتون آزاد می کند. نکته جالب اینجاست که این مقدار انرژی به صورت تدریجی آزاد نمی شود. یعنی با کاهش تدریجی انرژی الکترون، انتقال به مدار پایین تر صورت نمی گیرد. این موضوع خلاف اصول مکانیک نیوتونی است. بر طبق اصول مکانیک کلاسیک نیوتونی، انرژی یک متغیر پیوسته است و کاهش سطح انرژی از مدار بالا به پایین باید به صورت پیوسته انجام شود.

به عنوان مثال در دنیای بازی های کامپیوتری هر 5 سال یکبار، یک جهش کوانتومی در تکنولوژی رخ می دهد. یعنی همه چیز ناپیوسته است. سال 96 سونی برای اولین بار پلی‌استیشن را وارد بازار کرد که در زمان خودش پیشرفت بسیار بزرگی بود و شرکت‌های نرم‌افزاری تا سال 2001 هنوز سعی می‌کردند از پتانسیل‌های این کنسول استفاده کنند.

بازی‌هایی که سال 2001 برای پلی‌استیشن وجود داشت، از نظر گرافیکی بسیار برتر از بازی‌های سال 96 بودند،  دربارة پلی‌استیشن2 اوضاع خیلی بدتر بود. چون وقتی سونی در حال ساخت پردازنده‌های «سل» برای پلی‌استیشن3‌ بود، هنوز بازی‌سازها مشغول زور زدن با کیت‌های بازی‌سازی پلی‌استیشن2 بودند.

در نهایت سال 2005 و تنها یک سال مانده به از دور خارج‌شدن پلی‌استیشن2، سونی که دید هنوز هیچ ‌کس قدرت واقعی کنسولش را ندیده، دست به‌ کار شد و چند بازی تولید کرد تا همه ببینند با پلی‌استیشن2 چه کارها می‌توان کرد.  جهش کوانتومی جدید با پلی‌استیشن3 رخ داده است؛ کنسولی که شاید خیلی بیشتر از پنج سال، از زمان خود جلو باشد. دوران پنج‌ سالة جدیدی آغاز شده که در آن معلوم نیست انتهایش چه بر سر بازی و صنعت بازی‌سازی می‌آید.

اندی گرو (Andy Grove)، مدیر قبلی شرکت اینتل، کسی است که برای این موضوع تئوری دارد و معتقد است زمانه تغییرات بسیار شدید (به قول خودش تغییرات ده برابر یا 10X Changes) شروع شده است. او در کتابش با عنوان Only The Paranoid Survive که در ایران با نام "تنها بی پروایان پایدارند" ترجمه شده است؛ اصول تغییرات ده برابر را تبیین می کند و ایجاد آشوب (Chaos) در سیستم را توصیه میکند! در این کتاب او بحران ۱۹۹۴ اینتل را که در آن شرکت بر اثر یک اشتباه نه چندان مهم، در طی شش هفته ۵۰۰ میلیون دلار ضرر کرد توضیح می دهد و نقش آنرا در تغییرات ده برابری بعدی در اینتل روشن میکند. 

پیتر دراکر در مورد کتاب فوق می گوید:

"This terrific book is dangerous ... It will make people think."

تغییرات ده برابر از خصوصیات سیستم های پیچیده آشوبناک است که بزودی در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.

 پانویس: خلاصه کتاب فوق به فارسی موجود است. علاقه مندان ایمیل بزنند.

 

لینک