Image and video hosting by TinyPic
   تکانه های استراتژیک در دنیای مدیریت   

کتاب تکانه های استراتژیک در دنیای مدیریت کتاب بسیار جالبی است که تحولات اساسی در عامل مدیریت را به نحو ملموس و جالبی مطرح می کند.
این کتاب 12 عامل مهم که چهره مدیریت را به کلی تغییر داده اند مورد بررسی بررسی قرارداده است. این کتاب با تحلیل محیط کلی سازمانها چشم انداز های خوبی را در عین سادگی مطرح می کند.
همانطور که میدانید یکی از روشهای شناخت سیستم های پیچیده استفاده از استعاره هاست و مورگان در این زمینه استعاره های مختلفی را مطرح کرده است. استعاره جالبی هم در این کتاب معرفی شده است:
همانطور که در زمین شناسی حرکت لایه های زیر زمینی به آرامی و کندی موجب تحولات بسیار بزرگ و ایجاد دوره های مختلف زمین شناسی می شود، در مدیریت هم 12 عامل وجود دارند که به کندی اما بسیار قوی و درونی در حال ایجاد تغییرات اساسی در چهره دنیای جدید هستند. این عوامل یا Tectonics به فارسی "تکانه" ترجمه شده است.


این کتاب نوشته پرفسور فریبرز قدر (Ghadar) و همکار او در دانشگاه پنسیلوانیا است. دکتر قدر، لیسانس خود در رشته شیمی و فوق لیسانسش را در رشته مهندسی بیومدیکال از MIT گرفته است و سپس MBA و دکتری مدیریت را از دانشگاه هاروارد گرفته است و یکی از ده نفر برتر در رشته Finance در جهان شناخته شده است. او قبل از انقلاب در ایران، معاون وزیر بوده است.
پ.ن: تصور کنید شیمی و بیومدیکال چه ارتباطی با Finance و مدیریت دارند! تازه سابقه کار اجرایی را هم کنارش بگذارید.

لینک