Image and video hosting by TinyPic
   کمال گرايی   

آیا احساس می کنید کارهایی که انجام داده اید به اندازه کافی خوب نیستند؟ آیا انجام کارها را به حساب انجام دقیقشان به تعویق می اندازید؟ احساس می کنید که کارها را باید صد در صد درست انجام دهید و الا فردی متوسط هستید؟

اگر چنین است، شما به جای حرکت در مسیر موفقیت سعی در کامل بودن دارید.

کمال گرایی به افکار و رفتارهای خود تخریب گرانه ای اشاره می کند که هدف آنها نیل به اهداف به شدت افراطی و غیر واقع گرایانه است. در جامعه امروزی، به اشتباه کمال گرایی چیزی مطلوب و حتی لازم برای موفقیت در نظر گرفته می شود.

تحقیقات نشان می دهند که کمال گرایی موجب اخلال در موفقیت شده و احساس رضایت را از فرد را می گیرد.

 

علل کمال گرایی

اگر شما فردی کمال گرا باشید، احتمالا در کودکی یاد گرفته اید که دیگران با توجه به میزان کارآیی شما در انجام کارها به شما بها می دهند در نتیجه احتمالا شما یاد گرفته اید، در صورتی به خود بها دهید که مورد قبول دیگران واقع شوید. بنابراین عزت نفستان، براساس معیارهای خارجی، پایه ریزی شده است. این امر شما را نسبت به نقطه نظرها و انتقادات دیگران، آسیب پذیر و به شدت حساس سازد.

تلاش برای حمایت از خود و رهایی از انتقادات، سبب می شود کامل بودن را تنها راه دفاع از خود بدانید. بعضی از موارد زیر با کمال گرایی مرتبطند:

 

ترس از اشتباه کردن: افراد کمال گرا، غالبا اشتباه را مساوی شکست دانسته و آنرا از دست دادن ارزش و بهای شخصی خودشان می دانند. موضع آنها در زندگی، حول و حوش اجتناب از اشتباه است. کمال گراها فرصت های یادگیری و ارتقا را از دست می دهند.

ترس از نارضایتی: افراد کمال گرا، به دلیل ترس از عدم پذیرش دیگران، دچار وحشت می شوند.

همه یا هیچ پنداری: افراد کمال گرا، به ندرت بر این باورند که، در صورت به پایان رساندن یک کار معمولی با ارزش هستند. آنها در دیدن دورنمای موقعیت ها دچار مشکل هستند. برای مثال، دانش آموزی که همیشه نمره A داشته، در صورت گرفتن نمره B بر این باور است که «من یک بازنده کامل هستم».

تاکید بسیار بر روی «بایدها»: زندگی افراد کمال گرا،غالبا بر اساس لیست پایان ناپذیری از «بایدها» بنا شده است. افراد کمال گرا با داشتن چنین تاکیدهایی بر روی «بایدها» به ندرت بر روی خواسته ها و آرزوهای خود حساب می کنند.

اعتقاد به این که دیگران به آسانی به موفقیت می رسند:

افراد کمال گرا، مشاهدات خود را به گونه ای جمع آوری می کنند، که بگویند، افراد دیگر با کمترین تلاش، خطاهای کم، استرس های عاطفی کمتر و بالاترین اعتماد بنفس به موفقیت دست می یابند. در عین حال افراد کمال گرا کوششهای خود را پایان ناپذیر و ناکافی تلقی می کنند.

 

چرخه معیوب کمال گرایی

نگرش کمال گرایانه، چرخه معیوبی را به وجود می آورد. افراد کمال گرا، مجموعه ای از اهداف غیر قابل دسترس را ردیف کرده و در گام بعدی در رسیدن به آنها شکست می خورند. سپس، زیر فشار میل به کمال و ناکامی های مزمن ناشی از آن، خلاقیت و کارآمدی آنها کاهش می یابد. و بالاخره این روند، افراد کمال گرا را به انتقاد از خود و سرزنش خود هدایت می کند که منجر به پایین آمدن عزت نفس است. این مسایل، اضطراب و افسردگی به همراه خواهد داشت. در این موقعیت، افراد کمال گرا بطور کامل از اهداف خود صرف نظر کرده و اهداف غیر واقعی دیگری بر می­گزینند با این تصور که: «اگر سخت تر کار کنم، موفق خواهم شد.» چنین افکاری، مجددا، منجر به یک دور کامل معیوب می گردد.

افراد کمال گرا معمولا عدم پذیرش و طرد شدن از سوی دیگران را پیش بینی و از آن می ترسند. با این ترس، آنها در مقابل انتقاد دیگران حالت دفاعی به خود می گیرند و از این طریق دیگران را ناکام و از خود دور می سازند. کمال گراها بدون اینکه متوجه این موضوع باشند، معیارهای به شدت غیر واقع گرای خود را از دیگران انتظار داشته و در نتیجه نسبت به دیگران متوقع و منتقد می گردند.

_________________________________________________________

در مورد کمال گرایی چه باید کرد؟

(متن فوق خلاصه ای از مقاله ترجمه شده سرکار خانم مریم نوری است)

 

لینک