Image and video hosting by TinyPic
   لیوان آب را زمین بگذار   

 

استادی درشروع کلاس درس ، لیوانی پراز آب به دست گرفت. آن را بالا گرفت که همه ببینند.بعد از شاگردان پرسید: به نظر شما وزن این لیوان چقدر است ؟  شاگردان جواب دادند 50 گرم ، 100 گرم ، 150 گرم


استاد گفت : من هم بدون وزن کردن ، نمی دانم دقیقا“ وزنش چقدراست . اما سوال من این است : اگر من این لیوان آب را چند دقیقه همین طور نگه دارم ، چه اتفاقی خواهد افتاد ؟
شاگردان گفتند : هیچ اتفاقی نمی افتد .
استاد پرسید :
 خوب ، اگر یک ساعت همین طور نگه دارم ، چه اتفاقی می افتد ؟
یکی از شاگردان گفت : دست تان کم کم درد میگیرد.
حق با توست . حالا اگر یک روز تمام آن را نگه دارم چه ؟
شاگرد دیگری جسارتا“ گفت : دست تان بی حس می شود. عضلات به شدت تحت فشار قرار میگیرند و فلج می شوند . و مطمئنا“ کارتان به بیمارستان خواهد کشید .و همه شاگردان خندیدند.
استاد گفت : خیلی خوب است . ولی آیا در این مدت وزن لیوان تغییرکرده است ؟
شاگردان جواب دادند : نه
پس چه چیز باعث درد و فشار روی عضلات می شود ؟
درعوض من چه باید بکنم ؟
شاگردان گیج شدند . یکی از آنها گفت : لیوان را زمین بگذارید.
استاد گفت : دقیقا“ مشکلات زندگی هم مثل همین است .


اگر آنها را چند دقیقه در ذهن تان نگه دارید اشکالی ندارد .اما اگر مدت طولانی تری به آنها فکر کنید ، به درد خواهند آمد . اگر بیشتر از آن نگه شان دارید ، فلج تان می کنند و دیگر قادر به انجام کاری نخواهید بود.


فکرکردن به مشکلات زندگی مهم است . اما مهم تر آن است که درپایان هر روز و پیش از خواب ، آنها را زمین بگذارید.به این ترتیب تحت فشار قرار نمی گیرند و هر روز صبح سرحال و قوی بیدار می شوید و قادر خواهید بود از عهده هرمسئله و چالشی که برایتان پیش می آید ، برآیید!


دوست من ، یادت باشد که لیوان آب را همین امروز زمین بگذاری .
زندگی همین است!

 

 

 

  منبع: وبلاگ خانه مدیران                                                              نوروزی

لینک
   فرحزاد   

دوشنبه ٢٧ خرداد آخرین امتحان است و احتمالا آخرین باری است که با هم به دانشکده می آییم. جالب اینکه 27 خرداد 1373 هم آخرین گردهمایی ما برای دوران کارشناسی بود. فقط 14 سال میگذره و دیگه هیچ وقت اون جمع یا حتی قسمت کوچکی بیش از 3 نفر از آن جمع تشکیل نشد. الان که به عکس های اون موقع نگاه می کنم متوجه گرد و غبار زمان که اکنون که بر چهره خندان و شاد دوستانم در آن سالها نشسته است میشم .هوممممم.  بوی کهنگی میده. هیچ وقت از نگاه کردن عکس های قدیمی احساس خوبی نداشتم. امیدوارم روزی نرسه که همش به اونا نگاه کنم و چیزی در آینده برای خیال کردن و آرزو کردن وجود نداشته باشه.

شاید شادی هایی که در این جمع شدن هاست کمتر در زندگی روزمره  تکرار بشه. شادی خاصی که با احساس رهایی و آزادی همراهه و با چاشنی غم و اندوهی که هممون سعی میکنیم در جمع اونو با خنده های بلندبپوشونیم فرو خورده میشه. انگار همه میخوان با خندیدن به همراه هم و همزمان به خودشون بگن نه هنوز تموه نشده ما با همیم. همه دست از گروه های کوچک دو سه نفره ای که قبلا روبروی بوفه تشکیل میدادن دست برمیدارن و سعی میکنن آخرین جرعه ها رو با هم بنوشن.نمی دونم شاید آدما وقتی غمگین هستند سعی میکنن جشن بگیرن! سعی میکنن تلخی وداع رو با شیرینی آغاز با هم ترکیب کنن. چیز خوشمزه ای میشه!

فکر کنم نهار روز دوشنبه هم خوشمزه باشه. البته امیدوارم کسی رستوران خوبی در فرحزاد بشناسه. ساعت 13:30 دقیقه 27/3/87 با هم میریم. برای اولین بار و امیدوارم نه آخرین بار...

 

لینک
   امتحان درس دکتر فرهنگی   

از قرار معلوم* دکتر فرهنگی اعلام کرده اند که پاسخ به سوالات امتحانی را به همراه تکالیف درس ایشان در روز ٢۵/۴/٨٧ به ایشان تحویل دهیم و در تاریخ امتحان هفته آینده فقط در آموزش دانشکده حضور یافته و فرم مربوطه به آموزش را امضا نماییم.

* با تشکر از آقای لطفی به خاطر خبرشان.

لینک
       

من الان اینجا در کرمستج (KARMOSTAG) هستم اینجوری نگاه نکنید نزدیک ۴۸ درجه گرم است و خیلی با آبادی فاصله دارد.

زندگی مردم اینجا که اکثرا سنی هسنتد از طریق کمک های خیریه خویشاوندان آنها که در عربستان سعودی زندگی می کنند می گذرد...

لینک
   تفریحات پایان دوره   

از کلیه دوستان گرامی دعوت می شود تا در روز ٢۵/٣/٨٧ و بعد از جلسه امتحان با هم به یکی از نقاط خوش آب و هوایی که دوستان تعیین می کنند برویم. فکر کنم حدود ٣ ساعت طول بکشد.

لطفا اسامی و محل پیشنهادی  خود را در بخش نظرات بنویسید تا برنامه ریزی انجام شود.

لینک
   هوشمندانه‌تر کار کردن به جای بیشتر کارکردن   

 بیشتر افراد این توصیه را شنیده‌اند که باید هوشمندانه‌تر کار کنند و نه زیادتر. ولی تعداد کمی واقعا از این توصیه پیروی می‌کنند. این روزها بیشتر صاحبان تجارت و مدیران اجرایی برای دستیابی به اهدافشان ساعت‌های طولانی مشغول کار هستند. اگر شما مجبور شوید ساعت‌های زیادی از یک روز عادی را برای تکمیل کارتان کارکنید احتمال دارد که کار را اشتباه انجام ‌دهید! در اینجا ۵ استراتژی برای کمک به شما در هوشمندانه‌تر کار کردن به جای بیشتر کارکردن ارائه می‌شود:

۱- استراتژی اول: تمرکز

فکر می‌کنید چند دقیقه ازیک ساعت کاری به طورکامل تمرکز دارید؟ ممکن است این امر شما را متعجب کند که این زمان چقدر کم است. تحقیقات نشان داده است که بیشتر افراد می‌توانند بین ۵ تا ۱۰ برابر در هر ساعت کاری مولدتر باشند. اگر فکر می‌کنید که این گفته اغراق آمیز است می‌توانید این آزمایش ساده را انجام دهید. یک دفترچه یادداشت و یک خودکار در کنار خود قرار دهید و شروع کنید به آگاه شدن از سطح تمرکزتان. هر وقت که تشخیص دادید که روی کارتان تمرکز کامل ندارید مدت زمانی را که حواستان پرت بوده است یادداشت کنید. اگر این تمرین را به‌خوبی انجام دهید بعد خودتان را کاملا شوکه خواهید کرد. اگر شما بتوانید مهارت ایجاد تمرکز کامل در ساعت‌های کاریتان را ارتقا دهید، از میزان تولیدتان متعجب می شوید.

۲- استراتژی دوم: اهرم

اهرم،هنر استفاده از ابزارها جهت افزایش کیفیت کار یا بهره‌وری است. این ابزارها می‌تواند تکنولوژی باشد مثل: نرم افزار‌های کامپیوتری یا می‌تواند استراتژی‌های سازمانی نظیر سیستم‌های بهبود باشد. شما معمولا از چه ابزارهایی برای حداکثر کردن نتایج کارتان استفاده می‌کنید؟

۳- استراتژی سوم:تفویض اختیار

یک بخش خاص اهرم عبارت از تفویض اختیار است. یعنی بکارگیری افراد دیگر جهت انجام قسمت‌هایی از کار شما تا وقتتان برای فعالیت‌های سودآورتر آزاد شود. اگر فروشنده خاصی در انعقاد قراردادهای فروش متبحر باشد ممکن است دست به تفویض و واگذاری ‌امور اجرایی فروش زده تا بتواند به عنوان یک فروشنده زمان بیشتری را برای قراردادها اختصاص دهد. اگر سود حاصل از افزایش فروش بیشتر از هزینه واگذاری باشد پس شما سیستم مناسبی دارید.

 ۴- استراتژی چهارم: مدیریت زمان

اگر شما نمی‌توانید در یک روز عادی کاری، کارتان را انجام دهید پس شما احتمالا فاقد مهارت‌های تمرکز، اهرم و تفویض اختیار(واگذاری) هستید یا یک مدیر که در استفاده از زمان ضعیف است. مدیریت زمان هنر سازماندهی خودتان است تا بتوانید تمام کارهایتان را در یک روز کاری استاندارد انجام دهید. اگر شما مدیریت زمان را با مهارت‌های دیگرتان ترکیب کنید(رئوس مطالب فوق الذکر) سپس شما می‌توانید بهره وری بالایی در یک روز کاری بدست آورید و نیازی به ساعات اضافی ندارید. سازماندهی یک روز از پایان روز قبلی شروع می‌شود. اگر شما این‌کار را هنگام استراحتتان انجام دهید مغزتان به شما کمک خواهد کرد که کارآمدتر باشید.

 5- استراتژی پنجم: تمایز قائل شدن بین فعالیت‌ها

شما قانون۲۰/۸۰ را می‌دانید; ۸۰% از نتایج کارتان از ۲۰% تلاش‌هایتان بدست می‌آید. دلیل اینکه این مساله در مورد افراد زیادی صادق است، این است که آنها نمی‌دانند که کدام تلاششان بهترین نتایج را به همراه می‌آورد. اگر شما نتایج خوب را ثبت کنید، سپس شما می توانید قاعده ۲۰/۸۰ را تغییر دهید تا برای شما به طور موثرتری کار کند. اگر شما می‌دانستید که کدام ۲۰% از فعالیت شما بهترین نتایج را تولید می‌کند پس شما می‌توانید خودتان را سازماندهی کنید تا وقت بیشتری را صرف آن کارها بکنید و بنابراین سود‌تان در هر ساعت افزایش می‌یافت.

 منبع : روزنامه دنیای اقتصاد                                                           نوروزی

 

لینک